U okviru projekta OSA – Obrazovanjem do SAmoinicijative, čiji je nositelj Ekonomski fakultet u Osijeku, a partneri Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Centar za poduzetništvo i PRONI Centar za socijalno podučavanje, do sada su organizirane i provedene brojne edukacijske aktivnosti.

Prva takva aktivnost bila je certificirana edukacija za voditelja EU projekata, koja je zbog lakše izvedivosti podijeljena na dva ciklusa, budući da je interaktivnog karaktera.
Prvi ciklus edukacije, koji je trajao od 16. listopada do 15. prosinca 2018. godine, pohađao je 21 sudionik, a u drugom ciklusu sudjelovalo je 33 polaznika, u razdoblju od od 16. siječnja do 14. ožujka ove godine.

Završetkom teorijskog dijela edukacije, polaznici prvog ciklusa su 22. siječnja 2019. godine započeli s aktivnošću „Praktični rad na projektnim zadacima – umrežavanje i mentoriranje“.

Polaznicima su na inicijalnom sastanku ponuđeni stvarni, objavljeni natječaji, između kojih su izabrali jedan na osnovu kojeg će razrađivati projektne ideje te su tako formirani timovi koje vode mentori Centra za poduzetništvo i PRONI – Centra za socijalno podučavanje. Aktivnost je još uvijek u tijeku, a sastanci s mentorima održavaju se najmanje jednom tjedno. Paralelno s aktivnošću mentoriranja, za prvu grupu polaznika održana je i petodnevna radionica pod nazivom Mala škola životnih vještina koja je započela 26. veljače 2019. godine te obuhvatila sljedeće tematske cjeline: osobne vrijednosti, komunikacija, javni nastup i prezentacijske vještine, sukobi i njihovo uspješno rješavanje te suradnja i timski rad.

U četvrtak, 14. ožujka 2019. godine, na Ekonomskom fakultetu u Osijeku, dr. Harmen Jousma, doktor znanosti iz područja farmacije, nedavno umirovljeni predavač na Fakultetu matematike i društvenih znanosti Sveučilišta Leiden, Nizozemska (Faculty of Mathematics and Natural Sciences, Leiden University) te direktor obrazovnog programa Science Based Business, za sve sudionike projekta OSA održao je predavanje na temu Inovativno poduzetništvo.
Budući da svako okruženje karakteriziraju promjene, pojavljuju se i nove potrebe, novim znanjima dolazi se do rješenja (inovacija) kojim se zadovoljava stvorena tržišna potreba, a oblik poduzetničkog djelovanja koji rješava takve potrebe predavač naziva inovativnim poduzetništvom. Tako se dr. Jousma zalaže za jačanje suradnje sveučilišta i industrije, te ističe potrebu za osnivanjem što većeg broja „spin-off“ poduzeća koja, kao dobar primjer inovativnog poduzetništva, itekako mogu biti pokretač ekonomskog razvoja, kroz pružanje kvalitetnog radnog iskustva i znanja studentima, potencijalnog zapošljavanja i uključivanja kvalitetne radne snage u industriju uz povećanje produktivnosti i konkurentnosti iste. Kada se govori o poduzetništvu, kako je naglasio dr. Jousma, nije cilj otvoriti što veći broj poduzeća, već ponuditi rješenje za nove probleme i tržišne potrebe, odnosno baviti se inovativnim rješenjima važnima za zajednicu, industriju, gospodarstvo, regiju ili svijet. Sudionicima projekta ovakvo razmišljanje svakako će biti korisno budući da je rad na projektima izazov te je kreativan i inovativan pristup neophodan.

Obzirom da je završio i 2. ciklus programa edukacije Voditelj EU projekata, polaznici iščekuju početak aktivnosti mentoriranja, a prvi sastanak s mentorima održao se u petak, 22. ožujka 2019. godine.

Daljnje planirane aktivnosti u projektu podrazumijevaju održavanje još jednog ciklusa radionice Mala škola životnih vještina u svibnju, za drugu grupu polaznika, zatim radionice na temu cjeloživotnog obrazovanja i proaktivnog pristupa tržištu rada, „Poduzetnički kamp“ s organiziranim timskim igrama koji će se održati u rujnu te završnu konferenciju „Poduzetništvo + Inovativnost = Konkurentnost“ na kojoj će sudionicima biti dodijeljeni certifikati.

**Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.

logo