
Festival: Umjetnost duše – Mladi Našica promiču važnost mentalnog zdravlja
Višenamjenska dvorana Srednje škole Isidora Kršnjavoga u Našicama, u petak, 21. veljače, bila je mjesto jedinstvenog događaja posvećenog mentalnom zdravlju mladih – Festivalu: Umjetnost duše.
Aktivnost su osmislili i organizirali mladi iz Našica i okolice okupljeni u Tim 5: Dunja Golub, Lea Boškić, Korana Medić, Petra Živković i Sara Slivka.
Festival je otvorio ravnatelj Srednje škole Isidora Kršnjavoga, Željko Filjak, istaknuvši važnost razgovora o mentalnom zdravlju te podrške mladima u ovim izazovnim vremenima.
Kroz program, mladi su, zajedno sa nastavnicima, donositeljima odluka i stručnjacima, imali priliku sudjelovati u aktivnosti na temu podrške mentalnoj dobrobiti učenika u njihovoj školi, ali i mladima uopće. Tim 5 iz Našica i okolice podržala je Srednja škola Isidora Kršnjavoga, Udruga Otvoreno srce sa svojim predsjednikom Anđelkom Cvijetovićem te Savjet mladih Grada Našica i njihov predstavnik Dorijan Lamot.
Festival je obuhvatio prezentaciju projekta, programa Erasmus+, teme mentalnog zdravlja uopće. Nakon toga razgovor s psihologinjom Ivanom Habl-Ivančić. Mladi su imali priliku postavljati pitanja o stresu vezanom uz školske obveze, važnosti sna te balansiranju vremena provedenog pred ekranima i zdravog života. Mladi su mogli naučiti o osnovnim pojmovima vezano za mentalno zdravlje, a razgovor je donio korisne savjete mladima koje mogu primijeniti u svojoj svakodnevici.
Kroz Pub kviz o mentalnom zdravlju i interaktivnu igrau s edukativnim pitanjima o mentalnom zdravlju, mladi su učili, provjeravali svoje stavove, mišljenja… a pobjednici su osvojili simbolične nagrade. Kroz kulturno-zabavni program, sportske aktivnosti, pod vodstvom profesorice Romane Borš Mačak i Ivana Hajeka, mladi su se uključili u igre i glazbeni program koji su dodatno istaknuli važnost utjecaja ove aktivnosti na mentalnu dobrobit, ali su i osnažili osjećaj zajedništva i povezanosti.
Festival: Umjetnost duše uspješno je otvorio prostor za dijalog o mentalnom zdravlju i pružio mladima priliku da nauče korisne strategije za njegovo očuvanje. Organizatori su zabilježili poruke i prijedloge sudionika kako bi buduće aktivnosti bile još kvalitetnije i prilagođenije stvarnim potrebama mladih.
Ovakve inicijative pokazale su se nužnima i korisnima za unapređenje mentalnog zdravlja mladih te vjerujemo da su dobar poticaj svima koji rade s mladima da organiziraju i provode aktivnosti na ovu temu i u budućnosti.
Ova aktivnost dio je projekta Pokreni s(v)e!, financiranog sredstvima Europske unije kroz program Erasmus+.