
Formirani timovi mladih koji će kroz projekt Pokreni s(v)e! djelovati na području OBŽ
Dana 27. rujna 2024. godine, u prostoru Gradske četvrti Gornji grad u Osijeku, održana je aktivnost pod nazivom “Pokreni se – Pokreni sve!” u okviru istoimenog projekta.
Projekt se provodi u partnerstvu PRONI Centra za socijialno podučavanje iz Osijeka i Društva Crvenog križa Osječko-baranjske županije, unutar 13 mjeseci (1. lipnja 2024.-30. lipnja 2025.), na području Osječko-baranjske županije, a uključit će mlade i donositelje odluka s ovog područja.
Ovaj događaj okupio je 38 mladih sudionika iz različitih dijelova Osječko-baranjske županije, s ciljem poticanja zajedničkog angažmana, razmjene ideja i jačanja suradnje unutar lokalnih zajednica.
Formirano je šest timova pod nazivom Tim5, koji su predstavljali lokalne zajednice Osijeka, Valpova i Belišća, Donjeg Miholjca, Našica, Belog Manastira te Đakova i okolice. Svaki tim, u kojemu će sudjelovati pet mladih ljudi, imat će zadatak osmisliti i realizirati jednu aktivnost za mlade, koja će unaprijediti njihove zajednice i potaknuti i druge na slične aktivnosti.
Jedna od ključnih aktivnosti projekta je edukacija Pokreni se – Pokreni sve, koja je provedena za potrebe pripreme ovih neformalnih lokalnih skupina mladih.
Edukacija, koju su provele Mirna Šmit i Dijana Živaković iz Zaklade Slagalica iz Osijeka, aktivne na programima i projektima razvoja zajednice, omogućila je nova znanja i informacije koje će pomoći timovima da samostalno organiziraju i provedu javni događaj pod nazivom Daj 5 – za zajednicu.
Ova aktivnost neformalnog iskustvenog učenja koristila je metode neformalnog obrazovanja prilagođene mladima. U opuštenoj i prijateljskoj atmosferi, sudionici su imati priliku komunicirati sa svojim vršnjacima iz različitih dijelova Osječko-baranjske županije, razmjenjivati mišljenja te procjenjivati vlastite stavove i uvjerenja.
Edukacija je započela uvodnim dijelom, gdje su mladi upoznati s projektom, aktivnostima, rezultatima projekta te ishodima učenja. Osim toga, sudionici su dobili informacije o europskim vrijednostima, ciljevima EU za mlade, programima Erasmus i Europske snage solidarnosti, te projektima solidarnosti. Poseban naglasak stavljen je na Youthpass certifikat, koji omogućava mladima prepoznavanje i potvrdu kompetencija stečenih kroz neformalno učenje.
Tijekom edukacije, mladi su naučili kako mapirati resurse svojih zajednica u svrhu uključivanja mladih te kako identificirati njihove potrebe.
Nakon edukacije, rad s timovima nastavit će se kroz individualni pristup, uz osobne susrete i online komunikaciju. Timovi će primati kontinuiranu podršku kako bi uspješno proveli svoje aktivnosti i osnažili vlastite zajednice.
Aktivnost “Pokreni se – Pokreni sve!” predstavlja važan korak u osnaživanju mladih te ih potiče na aktivno sudjelovanje u društvenim promjenama unutar svojih lokalnih sredina.
Projekt Pokreni s(v)e! sufinanciran je sredstvima Europske unije, kroz program Erasmus+.