Skip links

Zajedno za Pirovac 2

U nastavku timskog volontiranja naši ESS volonteri, osim što su se međusobno povezali za cijeli život, povezali su se i sa lokalnom zajednicom, pokazujući svojim primjerom kako poštivati i razvijati lokalnu zajednicu, a time utjecati na globalne ciljeve održivog razvoja.
Moramo istaknuti da je svakodnevno čišćenje plaža od čikova, čepova i ostalog sitnog nerazgradivog otpada uzrokovalo frustraciju, bijes, anksioznost ovih mladih ljudi. Jer unatoč napravljenim i postavljenim pepeljarama na plažama Lolić i Starine, te kantama za otpad, velika količina ovog otpada odlazi u naše more i dalje u oceane. Mladi danas doista osjete klimastku anksioznost i ovakve, za pojedince, beznačajne stvari uzrokuju silno loš osjećaj kod njih vezano uz budućnost, jer vide širu sliku. Osim ovih aktivnosti, s komunalnim poduzećem Vrilo d.o.o. i Općinom Pirovac je dogovoreno i oslikavanje zidova dječjeg igrališta u centru, a s Turističkom zajednicom i oslikavanje murala na kući Pirovčanke koja je putovala na brodu Carpathia, na kojem su spašavali preživjele s Titanika. Također, s Turističkom zajednicom Pirovac te Puhačkim orkestrom Pirovac, koji su organizirali 15. Glazbarsku kužinu, naši su volonteri sudjelovali u kuhanju. Kroz tri tima predstavili su talijansku, španjolsku i portugalsku kuhinju, te uživali u podjeli svojih jela sumještanima i turistima. Ovo događanje je za njih bio vrhunsko iskustvo, i uživali su u komunikaciji s posjetiteljima, dijeljenju obroka i stvaranju odlične atmosfere, te predstavljanju svojih kultura. Osim toga, po prvi put u životu, jer su vrlo mladi, a nisu ni te struke, sudjelovali su u ovakvom formatu „Masterchef“ kuhanja, gdje je jela ocjenjivao stručni žiri, na čelu s vrhunskim Masterchef kuharom, također Pirovčanininom, Melkiorom Bašićem.

 

S obzirom na odličnu suradnju s Dječjim vrtićem Mendula, ujedno i našim prvim susjedima, koji i sami razvijaju program održivog razvoja, ovog puta su naši volonteri koristili rabljene materijale kako bi iskrojili, kreirali i sašili lutke „Tješiteljice“ za djecu u procesu prilagodbe, kao i lutke za igranje i kreiranje različitih predstava. Drugi tim je prikupljene rabljene plišance „obukao“ u cement, te su tako dobili svoju novu namjenu. Zajedno s djecom su ih oslikali i sada trajno nastanjuju vrt vrtića. Koliko su ovi mladi ljudi, volonteri, ostavili utisak govore riječi odgojiteljica: „Ukoliko mi našu djecu odgojimo da budu ovakvi mladi ljudi, napravile smo pravi posao“. A djeca svoj utisak ostavljaju svakoga dana kad se okupe na ogradi i viču volonterima: Kad ćete doooć?
Ova skupina je napravila i digitalni uradak – video s nekim komentarima o zajednici, kojeg će poslati relevantnim institucijama kao svoj doprinos u procesu poboljšanja lokalne zajednice. Također, kreirali su i završni video, koji će služiti za diseminaciju projekta, ali i trajnu uspomenu svim uključenima. Rastanak je jako teško pao svima, suze su tekle u potocima, ali je ovo kako rekoše „life changing experince“ vrijedilo toga!
Cjelokupni program sufinanciran je sredstvima Europske unije kroz program Europskih snaga
solidarnosti.

 

 

This website uses cookies to improve your web experience.